Muzeum energetyki - informacje

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki prowadzi w Łaziskach Górnych Muzeum Energetyki. Mieści ono swe zbiory w wynajmowanym budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku na terenie Elektrowni Łaziska. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 m2 znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów. Większość eksponatów pochodzi z darowizn. Oryginalne zbiory wprowadzają zwiedzających w świat wytwarzania prądu, energii i pozytywnych doznań energetycznych.



Wśród zabytków można wyróżnić ponad 100-letnią jedną z najstarszych na świecie, świecącą żarówkę wyprodukowaną w Anglii w technologii Edisona, największą żarówkę o mocy 10000 wat, czy żarówkę latarni morskiej w Świnoujściu o mocy 4200 W, silnik spalinowy „Deutz” na biogaz z 1938 roku, turbogenerator firmy Alsthom - AEG z 1941 roku i wiele, wiele innych ciekawych eksponatów.

W 2010 roku powstała sala doświadczeń - „Iskrowisko”. Znajduje się tam m.in. stanowisko do demonstracji wyładowań elektrycznych na szklanej butelce, dzwonki Gordona, drabina Jakuba. Największą jednak atrakcją są wyładowania elektryczne rzędu 1000000 V generowane na cewce Tesli.

Corocznie 6 stycznia w Muzeum odbywa się „Święto Światła”, w czasie którego prezentujemy m.in. zapalenie ogniska krzesiwem, od niego łuczywa, kaganka, świecy, „karbidówki”, lampy naftowej, aż do żarówki Edisona i do lamp ledowych. Muzeum Energetyki znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co roku uczestnicząc także w INDUSTRIADZIE - Święcie Szlaku Zabytków Techniki. Kolejna edycja w czerwcu 2016 roku!

W muzeum odbywają się cykliczne warsztaty, prezentacje, koncerty, wystawy, lekcje z fizyki, chemii, elektrotechniki i elektroniki.


Zobacz:

Kombinezony pod prądem

Specjalistyczny kombinezon ochronny, który wytrzymuje uderzenie nawet kilkuset tysięcy wolt. Ubranie dla osób pracujących w szczególnych warunkach zostało opatentowane przez Bogumiła Dudka z Polskiego Komitetu Bezpieczeństwa w Energetyce. Jego tajemnica tkwi w specjalnym materiale, w którym zastosowano srebrne nici. Tworzą one tzw. Klatkę Faradaya, która ochrania osobę w kombinezonie od skutków działania pola elektromagnetycznego.


Najmniejsza książka o historii elektrowni

Ma wymiary 6,5 milimetrów na 8 milimetrów. Składa się z 136 stron i zapisano w niej 2134 litery. Autorem jest Zbigniew Szkocny, który stworzył kolekcję najmniejszych książek na świecie. Na jeden z jubileuszy zakładu napisał najmniejszą książkę o historii elektrowni w Łaziskach GórnychKsiążkę ogląda się przez lupę, ale znajdujący się w Księdze Rekordów Guinnessa autor pisał ją bez żadnego powiększenia.


Gniazdo ptasie zdjęte z komina Elektrowni Blachownia

Ścieląca sobie posłanie pustułka znalazła w pobliżu komina druty, przewody, tasiemki, sznurki i wełnę mineralną. Z tego wszystkiego utkała wygodne gniazdo. Odkryli je w czasie remontu w 2007 roku pracownicy elektrowni - pieczołowicie zabezpieczyli i oddali do Muzeum.